02
شهریور

اهمیت میزبانی وب (هاست) در سئو

میزبانی وب می‌تواند بر روی تعدادی از عوامل مهم و مرتبط با عملکرد وب سایت اثرگذار باشند و به همین دلیل است که سلامت هر وب سایتی ارتباط تنگاتنگی با میزبانی وب دارد.

کاربران همیشه ازخود این سؤال را می‌پرسند که آیا میزبانی وب می‌تواند در مورد سئو مؤثر باشد، و پاسخ مثبت است، بله می‌تواند. میزبانی وب ممکن است همیشه بر بهینه سازی سایت تأثیری نداشته باشد، اما قطعاً پتانسیل اثربخشی آن وجود دارد.

موتورهای جستجو، میزبان‌های وب خاصی را به دیگر میزبان‌های وب ترجیح می دهند و پیامدهای منفی مرتبط با سئو بر اساس میزبانی ضعیف می‌تواند وجود داشته باشد. این بیشتر به خاطر این است که یک میزبان وب با سطح عمکردپایین می‌تواند مانع از عملکردهای خاص وب سایت شود که در عملکرد کلی سئو یک سایت دخیل است. روی‌هم‌رفته، رابطه میان سئو وب‌سایت ها و میزبان وب در این چهار مورد اصلی خلاصه می‌شود.

موقعیت مکانی

ارتباط میان موقعیت مکانی یک میزبان وب و سئو یک سایت در بهترین حالت یک رابطه ناپایدار است، اما با این وجود این رابطه وجود دارد. اگر شما دارای وب سایتی در ایران هستید و درصدد کسب رتبه‌ای در گوگل ایران هستید، ممکن است شما از انتخاب یک میزبان در کشور آلمان صرف نظر کنید. در مورد میزبانی وب، هرچه کاربران به مرکز داده سرور نزدیک‌تر باشند، سرور قادر به پاسخگویی هر چه سریع‌تر و بهتر خواهد بود. به همین دلیل، مجاورت به موقعیت مکانی می‌تواند موجب تفاوت زیادی در توانایی سرور جهت پاسخگویی به دستورات کاربر گردد. پس از این موضوع به عامل بعدی، یعنی سرعت می‌پردازیم.

سرعت

رابطه بسیار قوی میان سرعت سایت و سیر طبیعی رتبه‌بندی‌ها وجود دارد، و در حال حاضر ما می‌دانیم که سرعت در الگوریتم‌های موتور جستجو مدنظر قرار می‌گیرد. موقعیت مکانی میزبان وب شما با توجه به موضوع فوق‌الذکر مجاورت کاربر به مرکز داده سرور با عامل سرعت مرتبط است: هر چه کاربران نزدیک‌تر، مثلاً در همان کشور، باشند زمان پاسخ سرور سریع‌تر خواهد بود. اما یکی دیگر از مؤلفه‌های سازنده میزبانی وب و سرعت این است که چه تعدادی از وب سایت‌ها در حال استفاده از منابع هستند. به‌طورکلی، انتخاب یک میزبانی وب ارزان برای وب سایت شما که بر روی سروری با صدها هزار سایت دیگر قرار دارد این موضوع می تواند همیشه چیز بدی نباشد، اما اگر وب سایت دارای بار ترافیکی بالایی باشد و یا طراحی پیچیده‌ای داشته باشد، این گزینه احتمالاً بهترین گزینه شما نخواهد بود.

زمان به کار / زمان از کار افتادن (Uptime/Downtime)

همچنین به‌عنوان قابلیت دسترسی شناخته می‌شوند، زمان به کار / زمان از کار افتادن اشاره به نحوه تداوم دسترسی وب سایت شما دارد و این‌که آیا همه این موارد به سرورها برمی‌گردد. فرض کنید که خزنده های موتورهای جستجو روزانه چندین بار به‌آرامی وارد سایت شما می‌شوند. اگر وب سایت شما به دلیل از کار افتادن سرور میزبان از دسترس خارج شود، خزنده ها قادر به خزیدن درون سایت شما نخواهند بود، که این شرایط برای سئو سایت شما نامطلوب است. اکثر شرکت‌های میزبانی وب معتبر و برجسته زمان به کار ۹۹-۹۹٫۹ درصدی را به رخ می‌کشند. این‌که آیا این رقم کاملاً دقیق است یا نه جای بحث دارد، اما در بیشتر موارد، این ارقام آماری قابل اعتماد هستند. بالاترین سطح کیفیت میزبانی وب دارای حفاظت و تضمین‌هایی برای پشتیبانی بر اساس مفاد قرارداد خدماتشان خواهد بود، چیزی که کلیه صاحبان وب‌سایت باید آن را به‌طور کامل بررسی کنند.

امنیت

ممکن است بعضی از چیزها مثل هک شدن برای یک وب سایت اتفاق بیافتد و باعث آسیب رساندن به وب سایت شود و این اتفاق، داشتن یک میزبان وب امن را ضروری می‌سازد. اگر سایتی هک شود و اتفاق فجیعی رخ دهد، اطلاعات مربوط به مشتری به سرقت رفته و یا جریان هرزنامه ای برای سایت ایجاد می شود ، این مسئله می‌تواند به‌طور فراوانی به سئو وب‌سایت صدمه وارد کند. حتی مشکل‌آفرین‌تر از آن این است که به‌سختی می‌توان زمینه‌های ازدست‌رفته در رتبه‌بندی و امتیازدهی‌ها را پس از هک شدن یک وب‌سایت بازیابی کرد. بهترین میزبان‌های وب، مرکز داده امن و آپ تایم بالایی دارند و در صورت بروز شرایط اضطراری از داده‌های سایت نسخه پشتیبان تهیه می‌کنند و حتی در صورت بروز نقض امنیتی، امکان راه‌اندازی مجدد و دستی را فراهم می‌سازند.

 این مطلب را به اشتراک بگذارید 

برای ارسال نظر وارد سایت شوید
این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)
خواندن 2206 دفعه آخرین ویرایش در پنج شنبه, 02 شهریور 1396 20:48

جدیدترین مطالب

مجموعه مقالات

شما می توانید روی خدمات مشاوره ای آرشا وب حساب کنید، ما می توانیم با توجه به بودجه و اهداف سازمان شما، نزدیک ترین مسیر را برای کسب و کار هوشمند شما تدوین نماییم.