19
بهمن

بهینه سازی سایت چیست؟

بهینه سازی سایت یا سئو (Search Engine Optimization)  به فعالیت هایی که یک سئوکار و یا یک شخص متخصص انجام می دهد تا سایت شما را به رتبه خوبی در رتبه بندی موتور های جستجوگر برساند سئو یا بهینه سازی سایت می گویند .

از جمله قابلیت های مهم بهینه سازی سایت می توان به موارد زیر اشاره کرد:

بگذارید ابتدا جایگاه بهینه سازی سایت را برای شما توضیح دهم تا  به اهمیت این مهم پی ببرید . شما برای آن که بتوانید در صفحه اول موتور های جستجوگر مانند google یا yahoo و یا حتی MSN قرار بگیرید دو راه بیشتر ندارید . راه اول که هزینه سرسام آوری برای موسسه شما به بار می آورد ، پیشنهاد به این موتور های جستجوگر می باشد که تبلیغات شما را در صفحه اولشان قرار دهند ، که این کار هزینه بسیار زیادی برای شما به بار خواهد آورد و راه دومی که ما نیز آن را پیشنهاد می کنیم سئو سایت یا اصطلاحا بهینه سازی سایت می باشد که بسیار کم خرج ( و حتی در صورتی که مقاله های ما را دنبال کنید و از تمام مطالب هوشمندانه بهره ببرید ، بدون هزینه ) است و نتایج بسیار خوبی را نیز به دنبال دارد ، از جمله اینکه در صورتی که سایت شما تنها تبلیغ شود به مدت محدودی در صفحه اول قرار می گیرد اما در صورتی که بهینه سازی سایت را فرا بگیرید و بدانید که چگونه این عمل را انجام دهید ، قطعا می توانید همواره در صفحه اول قرار بگیرید و به تبع از مزیت هایی که در صفحه اول قرار داشتن وجود دارد بهره ببرید .

چرا باید از بهینه سازی سایت استفاده کنیم ؟

اجازه بدهید تا برای شما بطور واضح مزایای بهینه سازی سایت را توضیح دهم . می توان به جرات گفت حدود دو سوم از کلیک هایی که توسط کاربران انجام می پذیرد در موتور های جستجو ، مربوط به سه پیشنهاد اول موتور جستجوگر میباشد ، حال شما فکر کنید که یک موتور جستجو در روز چند کاربر در ایران دارد ؟ هر کاربر چند واژه را جستجو می کند تا به اطلاعات مطلوب خود برسد ؟

شما با بهینه سازی سایت تان می توانید از یک مزیت کاربر پذیری بسیار قوی بهره مند شوید و هر گونه بازاریابی اینترنتی را انجام دهید ! شما با داشتن کاربران زیاد در سایتتان می توانید از قدرت تبلیغات و یا حتی فروش مستقیم محصول و یا ارائه مستقیم یک خدمت به مشتری کسب درآمد کنید . تا به حال به این مسئله فکر کرده اید که در بازار اینترنتی ایران که روزانه میلیارد ها تومان پول جابجا می شود ، چه سهمی دارید ؟

مسئله دیگری که بسیار حائظ اهمیت هست در زمینه بهینه سازی سایت ، میزان اعتماد کاربر به مقاله شماست ... اگر مقاله ای که شما منتشر می کنید ، در صفحه تبلیغات گوگل یا هر موتور جستجوی دیگری باشد ، از شما امتیاز اعتماد کاربر را می گیرد ، چراکه کاربران به صفحاتی که در صدر جستجو های گوگل قرار دارند ، بسیار راحت تر اعتماد می کنند تا به صفحاتی که از طریق این موتور های جستجوگر تبلیغات می شوند . به بیانی دیگر هنگامی که شما در صفحات اولیه موتور های جستجو تبلیغات انجام می دهید این سیگنال را به کاربر می دهید که شخصیت راحت طلبی دارید و برای کاری که انجام می دهید حاضر نیستید وقت بگذارید و انرژی مصرف کنید تا به جای خوبی برسانید که کاربر به خودی خود از صفحه شما دیدن کند ، بلکه به او این پالس منفی را می دهید که بدون این که مطلب مفیدی داشته باشید ، به دنبال رسیدن به جا های بالا و به اصطلاح کار کم و سود زیاد هستید. که خوشبختانه کاربران مجازی این درک را امروزه پیدا کرده اند که بین صفحاتی که از طریق موتور های جستجو تبلیغ می شوند و صفحاتی که با مطالب مفید و بهینه سازی سایت شان به صدر جستجو ها می رسند ، تمیز ایجاد کنند و صفحه ای که روی آن بهینه سازی سایت صورت گرفته را انتخاب کنند . قرار گرفتن در صدر جدول نتایج یک جستجو این معنی را برای کاربر دارد که شما تجربه بیشتری دارید و مطالب مهم تری دارید که دیگران نیز آن را انتخاب کرده اند .  

با بهینه سازی سایت از مزیت بازاریابی آنلاین بهره مند شوید !

هرچه صفحه شما در وب بیشتر بازدید شود و به قول مهندسین سئو ، سین بخورد ، شما راحت تر می توانید به مسئله بازاریابی بپردازید . حال این بازاریابی می تواند از طریق گرفتن تبلیغات از دیگران باشد و یا حتی ارائه یک محصول و یا خدمتی که دیگران به دنبال آن هستند .

همانطور که می دانید در بازاریابی آنلاین مهم ترین مسئله این است که دیگران شما را ببینند و به بیان دیگر صفحه شما مورد علاقه بازدیدکنندگان قرار بگیرد و به آن ها حس رضایت بدهد که از وبسایت شما دیدن می کنند . هدف از بهینه سازی وب سایت هم دقیقا همین مسئله است که بازدید سایت شما را بالا ببرد و شما را در سطح وب مشهور و معرفی کند

چگونه با بهینه سازی سایت به مزیت شهرت خود دست پیدا کنیم ؟

 ببینید ، یک کاربر برای اینکه بتواند به یک موضوع در اینترنت دسترسی پیدا کند ، دو راه بیشتر پیش روی خود ندارد ، راه اول این است که شخص می داند که بدنبال چه سایتی است و آدرس آن را در صفحه آدرس خود تایپ می کند و به صفحه مورد نظر هدایت می شود . راه دوم این است که مسئله مورد نظرش را در موتور جستجو سرچ می کند و موتور جستجو بنا بر الگوریتم هایی که برایش تعریف شده ، سایت هایی را به ترتیب برای کاربر فهرست می کند. این جاست که نقش بهینه سازی سایت مشخص می شود . بهینه سازی سایت در اینجا این امکان را به صاحب سایت می دهد که سایت خود را در صدر و یا در صفحه اول جستجو ها که بیشتر کلیک ها و بازدید های کاربران در این قسمت هاست نگه دارد و از طریق تبلیغات و یا بازاریابی محصول یا خدمات کسب درآمد کند .

برای بهینه سازی سایت از کجا شروع کنیم ؟

نخستین گام برای انجام هر کسب و کاری و به اصطلاح مدیران اولین گام برای نوشتن یک بیزینس پلن این مسئله می باشد که ما مشتری هدف را به خوبی بشناسیم . خب در بازاریابی اینترنتی هم تقریبا به همین روال است که شما ابتدا باید کاربرانتان را به خوبی بشناسید و بدانید که مسئله ای که درگیر آن هستند و می خواهند آن را جستجو کنند دقیقا چیست ؟ برای مثال اگر من یک دانش آموز کنکوری باشم که در پیش دانشگاهی مشغول به تحصیل هستم و نیاز به تست های آموزشی دارم و می خواهم در اینترنت به دنبال آن بگردم ، قطعا واژه هایی که جستجو می کنم ، واژه هایی مانند " نمونه سوالات فیزیک کنکور " و یا " تست های آموزشی فیزیک پیش دانشگاهی " است . بنابراین ، نویسندگان مقاله های سئو باید این مهم را در نظر داشته باشند که عبارتی که کاربر بدنبال آن می باشد را بعنوان تگ قرار دهند و روی آن مانوور بدهند نه واژه ای مانند " فیزیک پیش دانشگاهی "

برای بهینه سازی سایت دو کار بسیار مهم دیگر هم باید انجام دهیم. بهینه سازی سایت درون صفحه ای (on-page SEO) و بهینه سازی سایت برون صفحه ای (off-page SEO) که در ادامه به توضیح و تفسیر آن ها خواهیم پرداخت . با ما همراه باشید .

بهینه سازی سایت درون صفحه چیست ؟ (On Page SEO)

بهینه سازی سایت در حالت درون صفحه ای به کنترل شما نسبت به محتوای درون سایت مانند متن ها ، عکس ها ، فیلم ها و ... می شود ؛ در حالت کلی هر چیزی که مربوط به محتویات درون سایت شماست و شما در سایت خود آپلود می کنید مربوط به SEO On Page مي‌شود. این روش بهینه سازی سایت جزء بهترین و پایه ای ترین روش های بهینه سازی سایت می باشد چراکه بیشترین کنترل شما بر روی سایت تان در این قسمت است و هر کاری که بخواهید می توانید با محتویات درون سایت انجام دهید . بهینه سازی سایت در حالت درون صفحه ای آن قدر مهم است که می تواند نتیجه بهینه سازی سایت شما را به ارمغان بنشاند و یا این که سایت شما را از حالتی که همین الان در آن قرار دارد هم بدتر کند بنابراين بسیار مهم است که روش SEO On Page پیش از انجام روش SEO Off Page به بهترین شکل ممکن صورت پذیرد .

بهینه سازی سایت بیرون صفحه چیست ؟ (Off Page SEO)

برخلاف روش بهینه سازی سایت دورن صفحه ای ، روش بهینه سازی سایت بیرون صفحه ای روشی است که کاملا خارج از سایت شما صورت می پذیرد البته بهینه سازی بیرون سایت آن قدر حائظ اهمیت هست که شما را در رتبه بندی بتواند به حالت قابل توجهی جلو بیاندازد و مکمل بهینه سازی سایت درون صفحه ای باشد تا بتواند رتبه شما را در رتبه بندی سایت ها ارتقا دهد .

 این مطلب را به اشتراک بگذارید 

برای ارسال نظر وارد سایت شوید
این مورد را ارزیابی کنید
(2 رای‌ها)
خواندن 2023 دفعه آخرین ویرایش در پنج شنبه, 19 بهمن 1396 17:52

جدیدترین مطالب

مجموعه مقالات

شما می توانید روی خدمات مشاوره ای آرشا وب حساب کنید، ما می توانیم با توجه به بودجه و اهداف سازمان شما، نزدیک ترین مسیر را برای کسب و کار هوشمند شما تدوین نماییم.