10
بهمن

۱۲ سوال پیرامون انتخاب کلمات کلیدی

تحقیق کلمات کلیدی یک کار تخصصی و طاقت فرسا برای طراحان وب سایت و شرکت های بهینه سازی سایت برای موتورهای جستجو است. انجام یک تحقیق خوب و موثر درباره کلمات کلیدی میتواند بازدید قابل توجه و باکیفیتی را از موتورهای جستجو به سمت وب سایت شما هدایت کند. همچنین تحقیق ناقص و ناکارآمد در مورد کلمات کلیدی و انتخاب نادرست کلمه کلیدی می تواند سایت شما را با یک شکستی بزرگ و جبران ناپذیر مواجه کند.

در این مطلب ۱۲ سوال را مطرح میکنیم که شما هنگام انتخاب کلمه کلیدی و تحقیق درباره کلمات کلیدی سایت خود میتوانید از آنها استفاده کنید و با کمی تلاش در نتایج برتر موتورهای جستجو قرار بگیرید که این کار باعث افزایش ترافیک سایت و افزایش فروش شما را در پی خواهد داشت.

بخش اول : کشف کلمات کلیدی

 • آیا استراتژی مارکتینگ سایت را درک کرده اید؟
  پایه و اساس یک تحقیق موثر و کارآمد درباره کلمات کلیدی به این وابسته است که آیا متوجه شده اید که محصولات و خدمات یک وب سایت ، به هدف و استراتژی آن سایت مربوط است یا خیر؟ آیا مطالبی که در سایت قرار داده می شود با هدفی که میخواهد به آن برسد همخوانی دارد یا نه؟ اگر جواب این سوال را نمیدانید انگار میخواهید با چشمان بسته تیر اندازی کنید و حتما هم میخواهید شلیک شما به هدف بخورد!
 • آیا ماهیت خدمات سایت خود را می دانید؟
  خدماتی که برای مشتریان خود در سایت انجام میدهید را باید درک کرده باشید. برای مثال وقتی شما بر روی کلمات کلیدی برای صفحات خدماتی فکر میکنید نه تنها باید ماهیت آن خدمات را فهمیده باشید بلکه باید چگونگی تعامل آن خدمت را با هویت و استراتژی سایت خود درک کرده باشید.باید بدانید سایت شما برای چه بوجود آمده و چه هدفی را دنبال میکند.
 • چند راه وجود دارد که بیننده می تواند مقاله ما را جستجو کند؟
  بخشی از تحقیق درباره کلمات کلیدی این است که تمام راه های موجود برای اینکه یک بیننده با استفاده از آنها بتواند به صفحه وب شما دسترسی یابد ، را پیدا کنید. درباره مترادف ها ، صفات ، ریشه کلمات و … فکر کنید و سپس با استفاده از ابزار های جستجو ، کلمات کلیدی در دسترسی که کمتر رقابت پذیرند و به استراتژی سایت شما نزدیکند را انتخاب کنید.
 • آیا با افراد کلیدی، مصاحبه ای برای چشم انداز هایشان انجام داده اید؟
  مخاطبین هدف ما چه میخواهند. آیا اطاعات تیم بازاریابی ، یا فروش و یا بخش روابط عمومی سازمان در تحقیقات ما لحاظ شده اند. این یعنی اینکه اگر شما مشتریانی دارید و برای آنها سئو انجام میدهید باید بتوانید با آنها مذاکره کنید و کلمات کلیدی بیشتری را به کمک آنها با توجه به هدفشان بیابید.
 • آیا رقبا و منابع موجود در زمینه فعالیت خود را ارزیابی کرده اید؟
  بسیار مهم است که رقبا و منابع موجود در زمینه فعالیت وب سایت را مورد ارزیابی و سنجش قرار دهید. این کار به شما برای پیدا کردن کلمات کلیدی هدف ، کمک فراوانی می کند. شما با بررسی سایت های رقبا و منابعی که در زمینه کاری شما فعالیت می کنند میتوانید به کلماتی مهم برسید که می توانید این کلمات را به عنوان کلمات کلیدی در سایت خود به کار برده و با استفاده از اصول سئو در نتایج جستجو پیشرفت کنید.
 • آیا واقعا تمام زاویه های ممکن را بررسی کرده اید؟
  گاهی اوقات با یک بار بررسی نمیتوان همه موضوعات سایت را پوشش داد و کلمات کلیدی مرتبط را پیدا کرد.به همین منظور باید چندین بار همه موضوعات و بخش ها را بررسی مجدد نمایید تا هیچ بخشی برای یافتن کلمات کلیدی فراموش نشود. این کار علاوه بر پوشش تمام قسمت های سایت باعث می شود برای هر کلمه نیز بتوانید زیرکلمه های جدیدتری بدست آورید.

بخش دوم : ارزیابی کلمات کلیدی

اکنون که لیستی بزرگ از کلمات کلیدی مناسب در طراحی سایت را یافته اید مرحله بعدی ساخت لیستی به صورت اولویت بندی شده و به کار بردن آنها در وب سایت است.

 • حالا که کلمات را یافتم ، آنها را در کدام قسمت سایت به کار ببرم؟
  بر اساس قوانین عمومی ، کلماتی که که رقابت پذیرترند باید بر اساس معماری سایت در مکان هایی که زیاد نمایش داده می شوند و به طور طبیعی بیشتر بازدید می شوند، به کار بروند. کلمات کلیدی خیلی رقابتی بهتر است ۳ یا ۴ لایه پایین تر از محتوا در جایی که به ندرت تغییر می کند قرار بگیرند مگر اینکه برای لینک داخلی یا به عنوان مرجع استفاده شده باشند.
 • آیا من نوع نتایج جستجویی که برای یک کلمه کلیدی خاص نمایش داده می شود را درک کرده ام؟
  این سوال اغلب نادیده گرفته می شود. می دانیم که یک کلمه به طور منظم مورد جستجو قرار میگیرد و نتایج موتور جستجو نیز بر اساس یکسری المان ( مثل موقعیت فرد از نظر مکانی ) متفاوت است. پس حتما به این موضوع دقت داشته باشید که کلماتی که برای سایت خود انتخاب کرده اید طوری باشند که به هدف سایت شما ختم شوند و کاربر هدف شما را جذب کند.
 • آیا محتوایی که بر روی صفحه منتشر شده است به قصد جستجو شدن در موتور های جستجو قرار داده شده؟
  شما باید مطمئن شوید که کلمه کلیدی که انتخاب کرده اید را حتما در صفحه وب مورد نظر خود به کار ببرید تا بتوانید در نتایج جستجو در رتبه های برتر قرار بگیرید.ممکن است این سوال به ذهن شما خطور کند که چطور ممکن است کلمه کلیدی ما در نتایج بالا قرار بگیرد. یکی از مهمترین ملاک ها محتوا است. اگر بتوانید یک محتوای اختصاصی برای آن کلمه بنویسید احتمال موفقیت تان بیشتر خواهد شد.
 • چگونه رقابت سایت ها را بر سر یک کلمه کلیدی بررسی کنم؟
  پس از اینکه کلمات کلیدی را برای سایت خود یافتید و آنها را به کار بردید باید بررسی کنید که سایت شما برای آن کلمه کلیدی چه رتبه ای گرفته است و آیا پیشرفت داشته اید یا پسرفت؟ و بر اساس آن برنامه های خود را عوض کنید تا رتبه سایت شما بهتر شود. میتوانید به صورت دستی در موتور های جستجو کلمه کلیدی خود را وارد کنید و یا با استفاده از ابزار های آنلاین مثل گوگل وبمستر یا موز بار و همچنین نرم افزار هایی که در این رابطه وجود دارد ، استفاده کنید.
 • آیا کلمه کلیدی انتخابی، راه خوبی برای افزایش بازدید بود؟
  پس از مدتی که کلمه کلیدی خاصی را به کار بردید شاید این سوال در ذهن شما ایجاد شود که آیا این کلمه به سایت من جهت افزایش بازدید ، افزایش مشتری و … کمک کرده است یا نه؟ در صورتی که کلمه کلیدی را بر اساس سوالات بخش اول و استراتژی و هدف سایت خود انتخاب کرده باشید باید جواب شما بله باشد. در غیر اینصورت متاسفانه بخش اول این مقاله را به درستی انجام نداده اید و باید مجددا برنامه ریزی کنید. برای اینکه بتوانید ببینید یک کلمه کلیدی برای سایت شما بازدهی داشته است نیز میتوانید از ابزارهایی مانند گوگل آنالیتیک استفاده کنید.
 • آیا صفحات انتخابی پتانسیل لازم را داشته اند؟
  سوال آخری که میتوانید بپرسید این است که آیا صفحه ای که برای یک کلمه کلیدی انتخاب کرده اید پتانسیل لازم را داشته است. گاهی اوقات ممکن است یک کلمه کلیدی بازدید بسیاری برای شما بیاورد اما آن را در صفحه ای که دارای اهمیت زیادی نیست قرار دهید و بیشتر بازدیدکنندگان خود را از دست دهید و یا برعکس. جواب این سوال نیز بستگی به عملکرد شما در بخش اول دارد.

 این مطلب را به اشتراک بگذارید 

برای ارسال نظر وارد سایت شوید
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
خواندن 1958 دفعه آخرین ویرایش در سه شنبه, 10 بهمن 1396 14:23

جدیدترین مطالب

مجموعه مقالات

شما می توانید روی خدمات مشاوره ای آرشا وب حساب کنید، ما می توانیم با توجه به بودجه و اهداف سازمان شما، نزدیک ترین مسیر را برای کسب و کار هوشمند شما تدوین نماییم.