25
آبان

هاست ویندوز یا هاست لینوکس

شرکت های فروش هاست و دامنه به طور معمول هر دو سرویس هاست لینوکس و ویندوز را ارائه می دهند، اما این که کدام نوع هاست را انتخاب نماییم به عوامل متعددی بستگی دارد که در ادامه مقاله

به بخشی از این عوامل اشاره نماییم.

هاستینگ ویندوز همانطور که از نامش پیداست توسط شرکت مایکروسافت ارائه میگردد. اگر قرار است از زبان برنامه نویسی تحت وب ASP.NET استفاده کنید و یا برای بانک اطلاعاتی وب سایت خود MSSQL را برگزینید، هاست ویندوز بسیار مناسب خواهد بود. اما اگر قرار است از زبان برنامه نویسی PHP استفاده شود و یا برای بانک اطلاعاتی از MySQL استفاده کنید هاست لینوکس انتخاب مناسب شما خواهد بود.

اما باید متذکر شویم به دلیل این که هر دو نوع میزبان از حداقل استاندارد قدرت حفاظت اطلاعاتی لازم برخوردارند، می توان گفت امنیت اطلاعات فاکتور مناسبی برای معیار قرار دادن انتخاب نوع هاستینگ نیست.

به طور مثال با فراگیر شدن هکرهای ویندوز و یا ویروسها، هاستینگ لینوکس مناسب خواهد بود اما از طرفی مایکروسافت بسته های رفع باگ های امنیتی خود را با سرعت بیشتری در اختیار سرورهای ویندوز قرار داده است و این مشکل را تا حد زیادی رفع نموده است. پس همانطور که می بینیم دیگر نباید نگران هکرها در میزبانی ویندوز بود.

فاکتور دیگر مقایسه هزینه ی راه اندازی این دو نوع هاستینگ است. معمولا هاست ویندوز از هاست لینوکس گران تر است و به علت حمایت این میزبانی از جانب شرکت مایکروسافت و همچنین بروز شدن مداوم آن، افزایش امکانات متنوع، رایگان نبودن ویندوز و نرم افزارهای تحت آن، پر هزینه است.

هاست لینوکس کد باز (open source) است و برای اجرا نیازی به سیستم عامل خاصی ندارد و در واقع O.S free است. به این معنی که اگر قصد اجرای سیستم عامل خاصی بر روی کامپیوتر خود را ندارید می توانید به راحتی از کدهای PHP و سرور لینوکس استفاده کنید. میزبانی لینوکس به دلیل این که به سیستم عامل خاصی وابسته نیست از سرعت بیشتری برخوردار است و نسبت به میزبانی ویندوز، پایداری بیشتری دارد.

در هاست لینوکس به دلیل کدباز بودن در صورت بروز مشکل به سرعت قابل رفع خواهد بود. اما هاست ویندوز به دلیل این که از طرف شرکت مایکروسافت باید به روز شود اگر مشکلی پیش آید باید منتظر نسخه ی به روز آن از سمت شرکت مایکروسافت بود که ممکن است مدت ها به طول انجامد.

در سرور های لینوکس وب سرور های جدید و قدرتمندی نظیر LiteSpeed و Nginx نصب و پیکربندی میشوند که سرعت سرور هاست به مقدار قابل توجهی بهینه و افزایش میابد که هاست لینوکس آرشا وب با پیکربندی و نصب کامل این سرویس ها خدمات بینظیری را به مشتریان خود ارائه داده است.

در هاستینگ لینوکس از HTTP سرور Apache استفاده می شود که اغلب با کنترل پنل های cPanel و DirectAdmin ارائه میگردد و در هاستینگ ویندوز از IIS استفاده میشود که اغلب با کنترل پنل های Plesk و Websitepanel ارائه میگردد.

کنترل پنل برنامه ای تحت وب است که برای مدیریت ابزارها و فایل های وب سایت مورد استفاده قرار می گیرد که از طریق یک آدرس اینترنتی قابل دسترسی است این کنترل پنل ها دارای امکاناتی مانند مدیریت فایلها در وب سایت یا مدیریت بانک اطلاعاتی و … می باشد و البته می توانید تنظیماتی از جمله میزان حجم هر صندوق یا آدرس پست الکترونیکی و رمز عبور آنها را تغییر بدهید. در آینده بیشتر در مورد این کنترل پنل ها، انواع آن و ویژگی های هر یک صحبت خواهیم کرد.

 این مطلب را به اشتراک بگذارید 

برای ارسال نظر وارد سایت شوید
این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)
خواندن 2059 دفعه آخرین ویرایش در پنج شنبه, 25 آبان 1396 20:43

جدیدترین مطالب

مجموعه مقالات

شما می توانید روی خدمات مشاوره ای آرشا وب حساب کنید، ما می توانیم با توجه به بودجه و اهداف سازمان شما، نزدیک ترین مسیر را برای کسب و کار هوشمند شما تدوین نماییم.